Chorwacja

Chorwacja obecnie jest jednym z najczęściej odwiedzanych krajów europejskich w sezonie letnim. Wpływa na to posiada wiele czynników, jak chociażby atrakcyjne warunki atmosferyczne (wysoka temperatura w wakacje oraz stosunkowo niska ilość opadów), czy niskie ceny w porównaniu do innych krajów, umożliwiających również bierny lub czynny odpoczynek na najwyższym poziomie.

 
Kraj ten kojarzy się przede wszystkim ze skalistymi plażami Morza Adriatyckiego. Cała zachodnia część Chorwacji posiada właśnie z nim granicę, co daje możliwość wyboru miejsca odpoczynku. Możemy zdecydować się na większe miejscowości, jak chociażby Zadar czy Split, które oprócz znakomitych plaż zaoferują nam kontakt z obiektami historycznymi i kulturalnymi, oraz na miejscowości miejsce, przeznaczone przede wszystkim dla turystów. Zaliczyć do nich można także szereg mniejszych miejscowości na wielu chorwackich wyspach. Przykładem jest wyspa Krk z miejscowością o tej samej nazwie, w obrębie której można maksymalnie wypocząć i zregenerować swoje siły.

 
Warto mieć na uwadze fakt, że Chorwacja to nie tylko plaże i spędzanie czasu nad nimi. To także kraj o bogatej wartości przyrodniczej w innych jej częściach. Można wybrać się na przykład do oddalonego o jakieś 140 kilometrów od stolicy kraju, Zagrzebia, Parku Narodowego Jezior Plitwickich, w obrębie którego można podziwiać aż szesnaście jezior krasowych wraz z licznymi wodospadami, które potrafią urzec swoim wyglądem niejedną osobę. Na zwiedzanie parku najlepiej jest przeznaczyć cały dzień, aby móc poczuć jego unikalny klimat i atmosferę panującą w nim.

 
Chorwacja kojarzy się także z kulturą bałkańską, która jest dumnie podtrzymywana i rozwijana. Najlepszym tego przykładem są regularnie organizowane festiwale (szczególnie osoby zainteresowane urlopem w tym kraju w sezonie letnim powinny zapoznać się z aktualnym harmonogramem) oraz imprezy tematyczne, a także na każdym kroku pojawiająca się rytmiczna bałkańska muzyka. Chociaż jest to kraj typowo turystyczny, potrafi bardzo dobrze zachowywać swoją wartość, tradycje i kulturę, co dodatkowo wpływa na zainteresowanie nim podróżników z całego świata.

 

Leave a Reply