Morze Bałtyckie i jego niskie zasolenie, badamy przyczyny

Pień na plażyDostęp Polski do Morza Bałtyckiego zdecydowanie wpływa na jej rozwój, zarówno jeżeli chodzi o handel zagraniczny, jak i turystykę. Podczas planowania urlopu warto zapoznać się z przynajmniej podstawowymi cechami, jakie posiada jego woda, aby cieszyć się maksymalnym komfortem i bardzo dobrze zorganizowanym wypoczynkiem.
Morze Bałtyckie to morze o niskiej zawartości soli. Uważa się, że średnie zasolenie wynosi zaledwie 7 ‰, co na przykład w porównaniu z Morzem Śródziemnym daje wartość kilkakrotnie mniejszą.

Czym jest to spowodowane? Jeżeli przyjrzymy się wszystkiemu dokładniej, bez najmniejszych problemów znajdziemy przynajmniej kilka przyczyn takiego stanu. Jedną z nich jest połączenie Morza Bałtyckiego z licznymi rzekami, które do niego wpływają – jest ich ponad 200, a do tych najważniejszych, można zaliczyć Wisłę, Ordę czy Newę, wpływające z krajów, które posiadają z nim swoją granicę. Na uwagę zasługuje także fakt odizolowania Bałtyku od oceanu, który jest najbardziej odpowiedzialny za dosalanie wód morskich.
Warto przyjrzeć się zróżnicowaniu wód Morza Bałtyckiego w obrębie jego poszczególnych części. Już na pierwszy rzut oka można zauważyć, że zdecydowanie różnią się one od siebie. Na pierwszym miejscu znajdują się Cieśniny Duńskie, gdzie zasolenie wynosi aż 26 ‰. Zaraz za nimi jest Bałtyk Południowy z wodą graniczącą między innymi od strony Polski, a na samym końcu Botnik Północny, gdzie zasolenie w wielu miejscach wynosi nawet poniżej 2 ‰. Warto zwrócić uwagę na to, że zasolenie wody wzrasta wraz z jej głębokością – najpłytsze obszary wodne charakteryzują się dość niską zawartością soli w porównaniu z tą, jaką posiadają obszary głębsze.

Decydując się na planowanie urlopu, zawsze warto wziąć stopień zasolenia wody pod uwagę. Świadczy ono nie tylko o obecności soli w danym morzu, lecz często także o temperaturze wody i na pewno jego głębokości. Morze Bałtyckie jest jednak zbiornikiem wodnym charakteryzującym się niewielkim zasoleniem (jego wody posiadają tytuł wód słonawych), dzięki czemu organizowanie urlopu z którejkolwiek jego strony nie powinno należeć do zadań najtrudniejszych.

You can leave a response, or trackback from your own site.

Leave a Reply