Category: Wycieczki

Wczasy nad morzem z dziećmi, gdzie warto się wybrać?

Plaża nad BałtykiemWakacje to najlepszy czas na organizację wczasów nad morzem . Nawet tydzień urlopu nad wodą potrafi sprawić, że wrócimy z niego pełni energii i odpoczęci. Wysokie temperatury sprzyjają zarówno biernemu spędzaniu wolnego czasu nad morzem, na przykład opalając się, lub czynnemu odpoczynkowi, popartego między innymi uprawianiem rozmaitych sportów wodnych. Aby móc cieszyć się jak najbardziej swoim wolnym czasem, najważniejsze jest dobre zaplanowanie takich szczegółów, jak chociażby miejsce wypoczynku.

 
Jeżeli chodzi o Polskę, z wyborem miejscowości nad morzem nie powinno być najmniejszego problemu. Turystyka dzięki dostępowi do Morza Bałtyckiego jest bardzo dobrze rozwinięta i każdego roku gwarantuje zainteresowanym osobom coraz więcej miejsc charakteryzujących się całkiem wysokimi standardami. Jednym z najbardziej popularnych miejsc na wczasy całych rodzin z dziecmijest Ustka, leżąca w województwie pomorskim, niedaleko Słupska. Posiada ona dwa znane kąpieliska morskie. Pierwsze z nich, Ustka Wchód, charakteryzuje się długością wynoszącą pół kilometra, podczas gdy druga, Ustka Zachód, posiada dwieście metrów. Obie z nich latem bywają dość zatłoczone, jednak nie przeszkadza to w aktywnym odpoczynku. Plaża jest dość czysta i, co najważniejsze, kąpieliska podlegają opiece ratowników WOPR, dzięki czemu można czuć się bezpiecznie nawet podczas spędzania swoich wakacji z dziećmi.
Osoby zainteresowane nie tylko odpoczynkiem nad wodą, lecz również zwiedzaniem, mogą zatrzymać się w jednym z polskich miast leżących bezpośrednio nad Bałtykiem. W tym przypadku zdecydowanie wygrywa Gdańsk, posiadający wiele możliwości spędzania wolnego czasu i atrakcyjne plaże. Można zatrzymać się także w Sopocie, Słupsku czy Gdyni. Zaletą większych miast jest przede wszystkim zdecydowanie lepiej rozwinięta baza noclegowa, która umożliwia znalezienie tańszego pokoju hotelowego czy nawet kwatery prywatnej w porównaniu z miejscowościami typowo turystycznymi, co zauważa się przede wszystkim w sezonie letnim. Wszystko jednak zależy od naszych preferencji, możliwości finansowych oraz od ilości wolnego czasu, jaki posiadamy, aby móc odpocząć i cieszyć się wakacjami z rodziną czy znajomymi.

Radzimy gdzie wybrać się na narty z dziećmi

narty z dziećmiMiłośnicy nart na pewno z utęsknieniem czekają na każdą zimę, odpowiednio organizując swój urlop razem z dziećmi. Do wyboru mają wiele miejsc, zarówno w Polsce, jak i poza granicami kraju – decyzja powinna być oparta na własnych preferencjach i wymaganiach, chociaż i tak istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że gdziekolwiek zorganizowany urlop przyniesie ogromną satysfakcję.
Jeżeli chodzi o Polskę, znakomitych ośrodków narciarskich jest naprawdę całkiem sporo. Nie trzeba daleko szukać. Jednym z często odwiedzanych miejsc gdzie wybrać się na narty z dziecmi jest Biała-Tatrzańska, gwarantująca wręcz ogromne i nieustannie poszerzające się możliwości cieszenia się aktywnym uprawianiem sportów zimowych. Gwarantuje ona dostęp do więcej niż dwudziestu wyciągów oryczkowych i krzesełkowych, charakteryzujących się rozmaitymi stopniami trudności, dzięki czemu każdy na pewno znajdzie coś dla siebie. Nie można także zapominać, o możliwościach, jakie daje Zakopane. Znajduje się w nim całkiem sporo wyciągów zorganizowanych w taki sposób, aby nawet osobom całkowicie początkującym zapewnić optymalne warunki i komfort. Ale nie tylko w górach można uprawiać narciarstwo, także np. na kaszubach można wybrać się na narty, tylko trzeba pamiętać, że sezon narciarski jest tu sporo krótszy.
Na narty z dziećmi można wybrać się także za granicę. W tym przypadku oferta jest zdecydowanie bardziej rozbudowana, a wiele zależy przede wszystkim od naszych możliwości finansowych, wolnego czasu oraz preferencji. Jeżeli chcemy wybrać się na narty zaledwie na weekend czy kilka dni, dobrym rozwiązaniem będzie na przykład Słowacja. Do głównych słowackich ośrodków narciarskich zalicza się Chopok-Jasna z trasami o długości 32 kilometrów, Ruzomberok, Strbske Pleso oraz Velką Racę. Ceny, jakie one przedstawiają, wypadają całkiem atrakcyjnie, przede wszystkim w porównaniu z cenami, jakie trzeba zapłacić za korzystanie z wyciągów narciarskich w krajach alpejskich.
Osoby o większych możliwościach finansowych mogą zdecydować się na spędzenie swojego urlopu zimowego z dzieckiem na nartach na przykład w Szwajcarii. Jednym z najchętniej odwiedzanych zimą miejsc w tym kraju jest Gryzonia, która gwarantuje maksymalne możliwości, jeżeli chodzi o uprawianie sportów zimowych (w tym nie tylko jazdy na nartach) w atrakcyjnej okolicy z dobrze rozwiniętą bazą noclegową dla rodzin z dziećmi.

Sycylia: wycieczki, ciekawe miejsca, ciekawostki

Sycylia to wyspa na Morzu Śródziemnym leżąca pomiędzy Europą i Afryką o niezwykle bogatej historii. W VI i V w p. n. e. greckie miasta na Sycylii niewiele różniły się od Aten. Ruiny greckich budowli na wyspie zaliczane są do najcenniejszych pomników antycznego świata greckiego. W III wieku dotarli na wyspę Rzymianie, po nich nastali Wandalowie, Ostrogoci i wreszcie Bizantyńczycy. Najmniej pozostawili po sobie Arabowie panujący tu od IX do XI wieku. Epoka Normanów, której początek przypada na 1060 r. zaowocowała tak wspaniałymi zabytkami, jak katedra Monreale czy Santi Pierto e Paolo pod Taorminą. Równie wspaniały jest sycylijski barok. Pałace, kościoły Palermo świadczą o skłonności do ekstrawagancji i ostentacji. Miejscowy styl sztuki najlepiej wyraża charakter Sycylijczyków.
Ciekawe miejsca i miejscowości na Sycylii:

ALTAVILLA MILICIA

LITORALE DI CHIMERA

KATANIA

ACIREALE

FONDACHELLO

WYCIECZKA OBJAZDOWA PO SYCYLII

Wycieczki po Sycylii ceny:

Półdniowa wycieczka do Palermo – ok. 30 Euro.
Całodniowa wycieczka Etna-Taormina – ok. 70 Euro.
Całodniowa wycieczka Piazza Armerina-Agrigento – ok. 60 Euro.
Półdniowa wycieczka do Cefalú – ok. 20 Euro.

Co warto zobaczyć odwiedzając Lacjum

Lacjum to jeden z najczęściej odwiedzanych regionów Włoch, obejmujący ponad 280 km wybrzeża Morza Tyrreńskiego. To tutaj znajduje się Rzym, ale prawdziwe włoskie południe rozpoczyna się za Rzymem. Piaszczyste plaże i stromo opadające do morza szczyty z górującymi nad nimi średniowiecznymi miastami-twierdzami, ciepłe, błękitne morze nadają temu miejscu niepowtarzalny urok. Wypoczywając w tym regionie warto wybrać się na przechadzkę po wąskich uliczkach Sperlongi, zobaczyć grotę Tyberiusza, zwiedzić górującą nad Terraciną świątynię Jowisza Anxura, wybrać się do Pompejów, czy na Monte Cassino.

Wycieczki:

Całodniowa wycieczka do Rzymu – ok. 70 Euro.
Całodniowa wycieczka do Neapolu i Pompei – ok. 80 Euro.
Całodniowa wycieczka Monte Cassino-Gaeta-Sperlonga – ok. 60 Euro.

ANCJUM

Miejscowość położona ok. 60 km na południe od Rzymu. Już w czasach antycznych było to miejsce wypoczynku patrycjatu rzymskiego. Szerokie i piaszczyste plaże zachęcają do aktywnego wypoczynku, a bliska odległość do Rzymu zachęca do zwiedzania tego miasta (kolejka z Ancjum do Rzymu kosztuje ok. 5 Euro; czas dojazdu ok. 40 minut). Ancjum łączy się z miasteczkiem Nettuno z pięknym zabytkowym centrum.

Warto odwiedzić region Friuli we Włoszech

Friuli – Wenecja Julijska, region autonomiczny w północno-wschodnich Włoszech, nad Morzem Adriatyckim, przy granicy ze Słowenią i Austrią, ze stolicą w Trieście. Część północna jest górzysta i przechodzi w łagodniejsze łańcuchy górskie i wzgórza, a na koniec w rozległą nizinę, która dobiega do Morza Adriatyckiego.

BIBIONE
Piaszczyste wybrzeże, którego szerokość wynosi do 450 metrów sprawia, że Bibione uważane jest za jeden z najatrakcyjniejszych kurortów wypoczynkowych w Europie. Połączenie doskonale zorganizowanej i czystej plaży, liczne możliwości aktywnego wypoczynku, jak jazda konna czy jazda na rowerze wzdłuż kilometrowej promenady czynią Bibione idealnym miejscem wypoczynku. Bibione składa się z trzech dzielnic: Biobione Spiaggia, Lido del Sole oraz Pineta, a w 2002 otrzymało tzw. “błękitną flagę” jako uznanie doskonałej czystości wód, dbałości o czystość środowiska naturalnego i rozwój inicjatywy ochrony środowiska naturalnego.